Дмитрівська громада

Чернігівська область, Ніжинський район

15 липня Україна святкувала День українського миротворця!

Дата: 16.07.2021 08:28
Кількість переглядів: 321

 

15 липня — День українського миротворця

Прочитаєте за: 8 хв. 15 Липня 2021, 9:40  675

https://armyinform.com.ua/wp-content/uploads/2021/07/ukrayinski-myrotvorczi.jpg

«Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть» — так колись сказав Ісус Христос (Євангеліє від Матвія 5:9). Добре, коли конфлікт, що назріває, можна вирішити, використовуючи здоровий глузд і дипломатичний підхід. Та часом цього недостатньо. Важко пояснити природу конфлікту, який раптом виходить з-за меж людського розуміння і переростає у криваву бійню. Історія світу буквально просякнута такими прикладами, проте цивілізовані спільноти відмовились від подібного погляду — мир надто цінний, щоб його втрачати, але занадто крихкий, щоб його утримувати. На це потрібні колосальні зусилля багатьох. Після закінчення Другої світової війни, краху імперій і втрати ними контролю над заморськими протекторатами, коли відбувся черговий «розподіл» світової мапи, виникла потреба в силі, що на правах нейтрального спостереження, цивілізованого посередництва зможе вирішувати завдання з приборкання збройної агресії та її наслідків. Так з’явився інститут миротворчості ООН. Україна, після розпаду СРСР та здобуття незалежності, як одна з країн-засновниць ООН, фактично «з коліс» включилася в процес участі в миротворчих операціях під егідою Організації Об’єднаних Націй. Миротворчі операції відбуваються й під орудою інших міжнародних організацій і структур. Зокрема, НАТО, ОБСЄ, ЄС. У відповідних місіях з підтримання миру є і українські військові, і працівники інших силових структур держави.

Нашого цвіту по всьому світу

Під синьо-жовтим знаменом понад 45 тис. військовослужбовців ЗСУ взяли участь у 27 міжнародних операціях і місіях у різних регіонах планети. Косово, Боснія і Герцеговина, Ангола, Македонія, Гватемала, Таджикистан, Афганістан, Хорватія, Кувейт, Сьєрра-Леоне, Придністров’я, Ірак, Ліван, Ефіопія, Еритрея, Грузія, Судан, Кот-д’Івуар, ДР Конго тощо. Супроводження гуманітарних конвоїв, охорона об’єктів, патрулювання в зоні відповідальності, участь у програмах роззброєння, відбудова мирної інфраструктури, розмінування і спостереження в іпостасі офіцерів-спостерігачів, посередників та працівників міжнародних штабів миротворчих місій — далеко неповний список завдань, які виконували й виконують українські миротворці.

Участь України в миротворчих операціях розпочалася із затвердження Верховною Радою Постанови від 3 липня 1992 року «Про участь батальйонів Збройних Сил України в Миротворчих Силах Організації Об’єднаних Націй у зонах конфліктів на території колишньої Югославії». Довгий час саме цей регіон залишався основним для застосування миротворчого потенціалу України під міжнародною егідою. Український миротворчий батальйон сформований всього за 24 дні. І вже 15 липня 1992-го два літаки з передовою групою батальйону на борту вилетіли з дніпропетровського аеродрому в напрямку Боснії. Ця група налічувала 42 військовослужбовці. Після приземлення в Сараєві наші миротворці практично одразу опинилися в епіцентрі бойових дій, адже місто і летовище вже обстрілювали снайпери й артилерія.

https://armyinform.com.ua/wp-content/uploads/2021/07/ukrayinski-myrotvorczi-v-sarayevo-1992-rik.jpg

Цікавий факт: з 1 липня цього року проведення миротворчих операцій під егідою ООН могло бути паралізоване! Проблема в тім, що Генасамблея ООН не могла ухвалити бюджет функціонування організації до 1 липня. Саме з цієї дати починається новий фінансовий рік Організації. Зрештою, проблему розв’язано. Бюджет миротворчості 2021-го ухвалено. На здійснення 14 місій у світі витратять 7,3 млрд доларів, що майже на 600 млн доларів менше, ніж було закладено в попередньому бюджеті.

Річ у тім, що не кожна місія має «жорсткий» мандат ООН із правом застосування сили та зброї. Але зазвичай про це критики не часто згадують, коли говорять про індиферентність та неквапливість блакитних шоломів. Утім, не згадують вони і про те, що кожен миротворець готовий сплатити за встановлення миру в іншій країні найвищу ціну — власне життя. Втрати воїнів за всю історію української миротворчості становлять 51 військовослужбовець.

На відміну від противників миротворчої діяльності нашої країни, держава високо оцінює внесок воїнів у справу розбудови миру й безпеки. 21 травня 2013-го, враховуючи значення національного миротворчого контингенту України у справі зміцнення миру і злагоди в зонах військових конфліктів, віддаючи честь тим, хто не пошкодував своє життя і здоров’я, ВРУ ухвалила Постанову № 1165 «Про встановлення Дня українських миротворців», і тепер наші миротворці мають всі підстави на власне професійне свято, яке запропоновано проводити щороку 15 липня.

Ми долучаємося  до вітань, які цього дня звучали  на адресу всіх українців, що свого часу носили чи продовжують носити блакитний шолом. Дякуємо за вашу службу, мужність, стійкість і мир, які ви несете в ті куточки нашої планети, де він жаданий та необхідний!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь