Безпека праці - понад усе!
Безпека праці в ході весняно-польових робіт
Аналіз виробничого травматизму показує, що сільське господарство та галузі переробки сільськогосподарської продукції залишаються найбільш травмонебезпечними.
В 2020 році на території Бахмацького, Борзнянського та Коропського районів в сільськогосподарському виробництві трапилось 8 нещасних випадків, в тому числі 3 випадки зі смертельним наслідком.
Травмування та загибель працівників трапились в результаті порушення ними інструкцій з охорони праці, ДТП, падінь та різкого погіршення стану здоров'я. Весняно – польові роботи – напружений етап річного циклу агропромислового виробництва. Зокрема, навесні сільськогосподарськими підприємствами виконується біля 35 % річного обсягу польових тракторних і, майже, така ж частка транспортних робіт. Пожвавлюються також інші роботи в агропромисловому виробництві. Зростає, в порівнянні із зимовими місяцями, кількість зайнятих на ручних роботах працівників, у першу чергу, на технологічному обслуговуванні та забезпеченні роботи посівних та інших машинно – тракторних агрегатів. Все це об’єктивно збільшує вірогідність травматизму, особливо при недотриманні правил техніки безпеки та охорони праці і внаслідок неналежної організації робіт.
Головними причинами аварій і нещасних випадків при проведені весняно – польових робіт є: - технічна несправність тракторів і сільськогосподарських машин; - порушення технологічного процесу; - не проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівникам господарств; - порушення виробничої та технологічної дисципліни; - невиконання працівниками інструкцій з охорони праці ; - відсутність медичних оглядів; Проведення ремонту техніки та весняно – польових робіт, як і виконання обсягу інших робіт вимагає від роботодавців певних матеріальних затрат та зусиль по запобіганню виробничого травматизму, збереженню життя і здоров’я працюючих. Це зумовлює максимальне напруження, що в свою чергу призводить до помилкових дій та нехтування працівниками особистою безпекою. Оскільки відомо, що понад 30 % усіх нещасних випадків виникають під час ремонту техніки, тому з боку інженерно-технічного персоналу повинен бути належний контроль за безпечним виконанням робіт .
Нагадуємо, що «Правила охорони праці під час технічного обслуговування та ремонту машин і обладнання сільськогосподарського виробництва» поширюються на підприємства, установи й організації незалежно від їх підпорядкування та форми власності, на підприємців та інших юридичних і фізичних осіб, які займаються технічним обслуговуванням і ремонтом машин та обладнання сільськогосподарського виробництва.
Ремонтні роботи у стаціонарних умовах повинні проводитись у пристосованих для цього приміщеннях та виконуватись працівниками, що мають відповідну кваліфікацію.
Робочі місця з ремонту та технічного обслуговування техніки повинні бути обладнані підйомними механізмами. Захаращування проходів і робочих місць вузлами та деталями машин, що ремонтуються, матеріалами і відходами забороняється.
До роботи на свердлильних, шліфувальних та заточувальних верстатах допускаються працівники, які пройшли навчання і інструктаж з охорони праці при роботі на такому обладнанні.
Технічне обслуговування і ремонт машин слід проводити тільки при непрацюючому двигуні, за винятком операцій, які потребують його роботи.
Оглядові канави й естакади повинні мати направляючі для коліс машин, а також бути обладнані драбинами з двох боків для спуску до ями.
Перед зняттям двигуна та інших агрегатів і деталей, зв’язаних із системами охолодження, змащування та живлення двигуна, необхідно попередньо злити масло, охолоджувальну рідину і паливо в спеціальні резервуари, не допускаючи їх проливання.
Забороняється: виконувати будь-які роботи з машиною, вивішеною тільки на одних підйомних механізмах (домкратах, талях тощо); встановлювати машину на випадкові предмети замість спеціальних підставок; знімати і ставити ресори на машинах (причепах) усіх конструкцій і типів без надійних підставок.
Весняно-польові роботи мають свої особливості, оскільки в основному вони виконуються на значній відстані від центральної садиби і тракторної бригади. Через це понижується контроль за безпекою працюючих зі сторони адміністрації господарства. У цих умовах підвищується особиста відповідальність механізаторів за безпеку проведення робіт.
Тому звертаємо увагу роботодавців, керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, інженерів з охорони праці щодо посилення профілактичої роботи по запобіганню виробничого травматизму та дотриманню нормативних актів з охорони праці, для чого:
- організувати навчання працюючих безпечним методам роботи;
- провести інструктаж з охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на виробничих процесах;
- забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;
-- ознайомити під розпис всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів;
- відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;
- не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;
- не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;
- провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;
- не допускати для виконання технологічних процесів машини і обладнання, які мають технічні несправності;
- заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи;
- не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;
- під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій.
Агрегати, до складу яких входять причіпні машини, з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією;
- причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують дану машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій.
При підготовці поля до посіву:
- вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди;
- встановити вішки в небезпечних місцях;
- проробити контрольні борозни;
- відбити поворотні смуги;
- відзначити місця для відпочинку.
Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох.
Робітник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста.
Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків, слідкувати за діями зчеплення і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення.
З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.
Сівалки і посадкові машини повинні мати справні сидіння, майданчик або підніжку з дошки і поручні, ширина підніжної дошки повинна бути не менше 350 мм, поручні повинні бути гладкими зашліфованими, перила за спиною сівальника - на висоті 1 метра, якщо причіплені борони котки, шлейфи і т.д. - захисні огородження зубчатих і ланцюгових передач; - пристосування для очищення робочих органів; - двосторонню сигналізацію; - надійне кріплення маркерів в транспортному положенні.
Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки при допомозі механічної заправки.
При застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.
На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Також забороняється обслуговування одним працюючим більше однієї сівалки. Сівальник повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, мати захисні окуляри і респіратор. Забороняється сівальнику під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, сидіти на насіннєвих ящиках, працювати при знятих огорожах, очищати руками робочі органи.
Пам’ятайте, що лише повне виконання чинного законодавства з охорони праці збереже кожного від травмування. Разом з тим, звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці.
Також забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Шановні страхувальники! Створюйте належні умови праці у відповідності до вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Адже дешевше запобігти нещасним випадкам на виробництві , ніж ліквідувати їх наслідки .
Володимир Луценко, страховий експерт з охорони праці Бахмацького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області